Item of the Week: Bacon

Bacon makes the world go round!

There was a time before paleo when you would never find me near the bacon aisle. I would look at it sideways and scrunch up my nose and think “Yuck.” Sometimes, I would even say it. I would gladly tell the whole world that bacon was not worth my time of day and that clearly I was the only sane person in a sea of  fanatics.

Clearly, I was wrong. Bacon IS all that. And much more.

And so it falls on me, as a repenting sinner, to break down the price of bacon from Safeway, Giant, and Whole Foods. To be equitable, we’ll do it in alphabetical order of supermarkets.

GIANT
Nature’s Promise 12 oz – $5.99 (49.9 cents/oz)
Farmland 12oz – $4.99 (41.5 cents/oz)
Hormel black label 12oz – $7.99 (66.5 cents/oz)
Smithfield 16oz low sodium – $6.69 (41.8 cents/oz)  ($4.99 (31.1 cents/oz) with a Giant card)
Giant brand 16oz – $4.99 (31.1 cents/oz) ($3.99 (24.9 cents/oz) with a Giant card)
Oscar Meyer Selects 12oz – $7.99 (66.5 cents/oz)
Oscar Meyer 16oz – $7.99 (49.9 cents/oz)

SAFEWAY
Hormel Black Label 12oz –  $8.99 (74.9 cents/oz) ($6.99 (58.2 cents/oz) with a Safeway card)
Oscar Meyer 12oz – $8.99 (74.9 cents/oz)
Safeway brand thick cut 3lb package – 5.33/lb (33.3 cents/oz)
Open Nature 12oz –  $5.99 (49.9 cents/oz)
Smithfield 16oz – $5.99 (37.4 cents/oz)

WHOLE FOODS
Applegate Organics 8oz – $6.99 (87.3 cents/oz)
Nature Rancher’s 12oz – $5.99 (49.9 cents)
Wellshire 12oz – $6.49 (54 cents/oz)
Niman Ranch 12oz – $6.49 (54 cents/oz)
365 Low Sodium 12oz – $4.99 (41.5 cents/oz)
365 Regular 12oz – $4.49 (37.4 cents/oz)
365 Applewood smokes 12oz – $7.99 (66.5 cents/oz)

Now, let’s keep in mind these are only prices. We don’t know where the pig comes from, how it was treated during its life time, the birth-to-slaughter time, how the meat was treated after slaughter, etc.

All this information tells us is that the Giant brand is the cheapest at 31.1 cents/oz, the Safeway 3lb package is next at 33.3 cents/oz and the Whole Foods 365 brand is third at 37.4 cents/oz. Of the three, the 365 brand is the only one that states that the pig is antibiotic-free. We also know that Whole Foods has high meat standards for both their private label and other labels in their store that they strictly enforce on their producers and distributors, so you know the product you’re getting is high quality. In writing this post, I was unable to find out any information on Giant’s or Safeway’s meat standard.

Whatever your bacon standards might be, just remember to make some pancakes with them!

Recipe Breakdown: Ground Turkey and Cauliflower Stuffed Peppers

These are like, the best meal ever. Tons of meat and veggies all in the same recipient, which just makes it so easy to stuff it in your face when you’re hungry. And if you want to be good, you can have more veggies on the side, but you certainly don’t have to. The first time I did these, I used the recipe from PaleoPot. But as much as I LOVE my slow cooker, it doesn’t give the peppers that charred, roasted taste. So this time around, I used the oven.

Speaking of which, OMG, my oven. Words cannot properly describe how much it drives me crazy. The light blew out maybe 2 years ago, and it refuses to cook things at the correct temperature even though the temperature inside it is correct. I checked. I got an oven thermometer and put that thing in my oven to see if the temperature was lower than it was supposed to be, but no! Sometimes it’s actually higher! Even thought if a recipe calls to cook something at 350 degrees for 20 minutes, I have to cook it for an extra 5-10 mins! ARGH! I need a new oven. But first I need a new fridge. Let’s not get into my problems with my fridge. That’s going to have to be a story for another post.

Sorry there are no pictures for this post either, guys. I didn’t think to take pics after these beauts were done. Instead, we just ate them all. You’ll have to use your imagination.

Recipe

Ground Turkey and Cauliflower Stuffed Peppers

  • 1lb Ground Turkey (though this can actually be any ground meat, just depends what you feel like)
  • 1 medium cauliflower
  • 5 bell peppers (get different colors for fun!)
  • 3 cloves of garlic.
  • 1 onion, diced.
  • 1 can tomato paste

First you’ll have to make cauliflower rice. Cut up your cauliflower into manageable bite size, discarding the leaves and the thick stem, and pulse it in the food processor until you get a rice-like consistency. Heat a skillet over medium heat with a bit of EEOV, and sautee the onions and garlic. Once they start to become translucent (5-10 mins), add the ground beef. Let that cook until it starts browning, then add the cauliflower rice. Spice it up any way you like (I put in a bit of salt, pepper, sage, chili powder, cumin, paprika; be creative and keep on tasting until you find yourself saying “Hmmm… Yummy…”). Add the the tomato paste and stir to combine. Take off the heat and set in a tupperware to cool.

Preheat the oven to 350F. Take your bell peppers, wash them, cut them in half and de-seed them. Once they are clean of seeds, stuff them with the amazing mixture you just did. Put them in an oven safe dish (it’s okay if they’re a little crowded) and roast them for 20-25 minutes or until the peppers start charring (black on the edges). Keep checking them to make sure you don’t burn them!

Item Price/Unit   Unit total pricE
Ground turkey $4.99/lb 1.08/lbs $5.39
Cauliflower $3.99 1 medium $3.99
Garlic 5.99/lb 3 clove (0.03lb) $0.18
Tomato Paste $0.89 1 can $0.89
Onion $1.49/bag (5 per bag) 1 $0.3
Green Bell Peppers $1.99/lb 1.06lb (2 peppers) $2.11
Yellow Bell Peppers $4.99/lb 0.49lb (1 pepper) $2.45
Orange Bell Peppers $4.99/lb 0.97lb (2 peppers) $4.84
Total $20.15 10 servings $2.15/serving


Total spent: $20.15
Total servings: 10
Total per serving: $2.15

Enjoy the yumminess!!

Recipe Breakdown: Breakfast

Butternut Squash Biscuits with Sausage Patties, Sauteed Spinach and Tomatoes Drenched in Gravy

I love breakfast. I have been and most likely will always be a breakfast gal. I can’t function, nor am I pleasant to be around, before I’ve had my food. I would rather forgo sleep and wake up at insane hours of the morning just so I can have my breakfast. For most of my life breakfast was a bowl of cereal and milk (usually some sort of chocolate cereal with hot milk so it seemed like I was eating and drinking chocolate with every spoonful of food). As I entered my post-grad years, breakfast switched to a cup of coffee with milk and sugar and a piece of toast with cream cheese and jam. Are you starting to see a theme here?

Then  came the winter of 2012. For health reasons I decided to go dairy-free and switched my milk to almond milk and my toast topping to almond butter. Then I went paleo. Making the switch from cereal/bread to paleo breakfast was the hardest in my transition. At first I wasn’t super creative. I made some paleo cereal, ate turkey/roast beef with carrot and celery sticks, had lox with avocado and cucumber, and lots of omelettes and scrambled eggs. But then, J.C. went paleo and that’s when the fun began.

The recipe below is a combination of various online recipes and ideas of our own and it was delicious! And so cheap. Hope you enjoy it as much as we did!

Recipe

Butternut Squash Biscuits
This recipe is an adaptation of PaleOmg’s Shrimp and Japaleno Sweet Potato Biscuits. Except that we used butternut squash and didn’t put in any shrimp or jalapeno… So really, we just followed the directions and proportions but made it our own. That’s half the fun of cooking, right?

  • 2 cups of canned butternut squash (that’s 1.33 cans)
  • 3 eggs
  • 3 tablespoon of coconut flour
  • 3 tablespoon of Extra Virgin Olive Oil
  • 1 teaspoon of baking powder
  • 3 tablespoon of coconut oil
  • 1/2 teaspoon of garlic
  • Salt and pepper to taste

Preheat oven to 375. Mix the butternut squash, eggs and coconut oil. Mix in the dry ingrediants: coconut flour, baking powder, your spices (feel free to be creative and maybe add 1/2 tsp of sage/parsley/rosemary for extra flavor), and salt and pepper. Line a baking sheet with parchment paper and do a dollop (plop your batter onto the sheet by the spoonful or, if you’re fancier, use an ice cream scoop – we used a 1/4 cup to approximate the ice cream scoop). Be sure to try to make them about the same size so they bake evenly. Bake for around 25 minutes. Once the biscuits are firm enough to come off the sheet easily, let them cool on a cooling rack. Put them in a tupperware and keep them  in the fridge for up to one week (or less… Depends how fast you eat them!).

Item Price/Unit   Unit total pricE
Canned Butternut Squash $2.99 2 cups (1.33 cans) $3.97
Eggs $2.99/12 3 $0.75
Coconut Flour $7.49/bag 3 tbsp $0.70
EEOV 5.99/1L 3 tbsp $0.27
Baking Powder/Spices N/A N/A N/A
Total $5.69 11 servings $0.52/serving

Sausage Patties
This recipe comes from PaleOmg’s Homemade Pork Breakfast Sausage (what? no, I don’t spend my entire workday browsing PaleOmg to decide what meals I’ll be cooking up next. That would be totally absurd!)

  • 2lbs of ground pork
  • 1/2 tablespoon garlic powder
  • 1 teaspoon dried sage
  • 1/2 teaspoon dried thyme
  • 1/8 teaspoon red pepper flakes (this really gives the sausage a kick, and is
  • Pinch of ground cloves
  • Salt and Pepper to taste

Mix all the ingredients together in a bowl and create your desired size patties. If you’re going to eat them with the biscuits, make them about 4″ or just about the same size as the biscuits. Place a large skillet over medium heat and cook on both sides for 5-6 minutes per side until cooked through. Do not keep flipping the patty! Just let it do its thing.

ITEm PRICE/UNIT UNIT TOTAL price
Ground pork 5.49/lb 2.2lb $11.14
Spices N/A N/A N/A
TOTAL $11.14 12 servings $0.93/serving

Gravy

  • 1 can full fat Coconut Milk
  • 3 tablespoon Coconut Flour
  • Salt and Pepper to taste

In the same pan that you cooked the sausage patties, pour in the Coconut Milk and Coconut flour and stir until the sauce starts to thicken. Salt and pepper to taste.

ITEm PRICE/UNIT UNIT TOTAL price
Coconut Milk $2.49 1 can $2.49
Coconut Flour $7.49/bag 3 tbsp $0.70
TOTAL $3.19 20 tbsp $0.16/serving

Sauteed Spinach and Tomatoes

  • 5 Romano Tomatoes
  • 2 bags of pre-washed Spinach
  • Salt and Pepper to taste

Dice the tomatoes and throw them in a pan over medium heat. Once the tomatoes start to cook, throw in the spinach and let it wilt. Add salt and pepper to taste. If you want, you can also dice some onions and cook those first in some EEOV until they start to become translucent, and then add the tomatoes (if you add the onions, it will be an extra 30 cents in your total for a total of $0.80/serving).

ITEm PRICE/UNIT UNIT TOTAL price
Romano Tomatoes $2.49/lb 0.83lb (about 5 tomatoes) $2.06
Spinach $1.99/bag 2 bags $3.98
TOTAL $6.04 8 servings $0.76/serving

Constructing your breakfast:
Place the butternut squash biscuit on a plate, put the sausage patty on top of it and the sauteed spinach&tomato combo on top of that. Plop a spoonful of gravy on top of everything and heat it up in the microwave. Enjoy with a cup of bulletproof coffee (coffee with a spoonful of coconut oil)

Total spent: $26.06
Total servings: 12*
Total per serving: $2.17

*Note: The serving size is a bit funky with this one because the recipes don’t yield the same serving size. I based the serving size on the number of sausage patties we made, but the total per serving will vary between $3.26/serving (8 servings) and $2.17/serving (12 servings).

sausage

Now go forth and enjoy!

Item(s) of the Week: Apples and Honey

L’shana Tova! And welcome to our first ever “Item of the Week” post! This is where we bring you one food item every week and compare the price of that item at different supermarkets around the DC region.

Before we get started, a small caveat. Food prices can vary widely within the same town and greatly depend on the season. The prices will not include any potential deals going on in the supermarkets, but will include the price for card members, if the supermarket offers shoppers the option of a membership card. The list will also be very specific on how food price is being compared, be it by the pound, ounce or unit.

This week is Rosh Hashanah, or, for those who don’t know, the Jewish New Year (Year 5774). Traditionally, Jews celebrate Rosh Hashanah by dipping apple in honey, which symbolizes the wish that the New Year be a sweet one. So, to celebrate Rosh Hashanah, we’re going to talk about apples & honey! But, more specifically, apples and RAW honey. Why raw honey? Because it is amazeballs.

I’m not going to lie, the first time I had raw honey I thought it was super gross. It was way before I went paleo, when I was sick with a sore throat and Jillian made me buy some and eat it with a spoon because of its anti-bacterial property in the hopes it would: 1) smooth out any inflammation in my throat, and 2) kill off any lingering bacteria. The conversation went something like this:

Her: Here, eat this with a spoon.
Me: Ew, it’s all gross looking and waxy.
Her: Eat it!
Me: Urgh. Fine. But I protest!

I did eat it and then put the honey away and didn’t touch it again until months later, after I’d gone paleo. By then, my taste preference had changed and things that used to be great were now too sweet, and things that were bitter were now great. And so, one day in the middle of my carb flu, I opened up that jar of honey and… Well. Let’s not go there. I’ll just say that since that day I’ve been drinking my coffee black. (true facts)

And so, without further ado, I present to you (hey, look at that, it rhymes), our Item(s) of the Week:

Apples

Variety Whole Foods Giant Safeway Trader Joe’s
Organic Gala $2.99/lb N/A $2.49/lb $0.89/cents ea.
Gala N/A $1.99/lb $2.49/lb $0.79/cents ea.
Organic Fuji $2.99/lb N/A $2.49/lb $0.89/cents ea.
Fuji N/A $1.69/lb $2.29/lb $0.79/cents ea.
Organic Pink Crisp $2.99/lb N/A N/A N/A
Organic Braeburn $2.99/lb N/A N/A N/A
Braeburn N/A $1.99/lb N/A $0.79/cents ea.
Organic Red Delicious $2.99/lb N/A $2.19/lb $0.89/cents ea.
Red Delicious N/A $1.99/lb $1.89/lb N/A
Granny Smith $1.99/lb $1.69/lb $1.99/lb $0.79/cents ea.
Golden Delicious N/A $1.99 $1.99/lb N/A
Lemonade N/A N/A $2.99/lb N/A
Jazz N/A $2.49 $2.79/lb N/A
Rose N/A $1.49/lb N/A N/A
Pink Lady N/A $2.49/lb N/A N/A

Raw Honey

Brand Whole Foods Giant Safeway
Honey in the Rough (16oz) N/A $9.69 ($0.60/oz) NA
Aunt Sude Raw (16oz) N/A N/A $8.19 ($0.51/oz)
Really Raw Honey (2lb 10oz) $29.99 ($0.71/oz) N/A N/A
Really Raw Honey (16oz) $12.99 ($0.81/oz) N/A N/A
Really Raw Honey (8oz) $7.99 ($1.00/oz) N/A N/A
Bee Flower & Sun (16oz) $9.99 ($0.62/oz) N/A N/A
Bee Flower & Sun (2lb 12oz) $21.99 ($0.50/oz) N/A N/A